Știri

Câștigătorii premiilor HUGO 2022

ROMAN

  • CÂȘTIGĂTOR: A Desolation Called Peace de Arkady Martine (Tor Books)
  • The Galaxy, and the Ground Within de Becky Chambers (Harper Voyager / Hodder & Stoughton)
  • Light From Uncommon Stars de Ryka Aoki (Tor Books)
  • A Master of Djinn de P. Djèlí Clark (Tordotcom Publishing / Orbit UK)
  • Project Hail Mary de Andy Weir (Ballantine / Del Rey Books)
  • She Who Became the Sun de Shelley Parker-Chan (Tor Books / Mantle)

NUVELĂ

  • CÂȘTIGĂTORA Psalm for the Wild-Built de Becky Chambers (Tordotcom Publishing)
  • Across the Green Grass Fields de Seanan McGuire (Tordotcom Publishing)
  • Elder Race de Adrian Tchaikovsky (Tordotcom Publishing)
  • Fireheart Tiger de Aliette de Bodard (Tordotcom Publishing)
  • The Past Is Red de Catherynne M. Valente (Tordotcom Publishing)
  • A Spindle Splintered de Alix E. Harrow (Tordotcom Publishing)

NUVELETĂ

  • CÂȘTIGĂTOR: “Bots of the Lost Ark” de Suzanne Palmer (Clarkesworld, Jun 2021)
  • “Colors of the Immortal Palette” de Caroline M. Yoachim (Uncanny Magazine, Mar/Apr 2021)
  • L’Esprit de L’Escalier de Catherynne M. Valente (Tor.com)
  • “O2 Arena” de Oghenechovwe Donald Ekpeki (Galaxy’s Edge, Nov 2021)
  • “That Story Isn’t the Story” de John Wiswell (Uncanny Magazine, Nov/Dec 2021)
  • “Unseelie Brothers, Ltd.” de Fran Wilde (Uncanny Magazine, May/Jun 2021)

POVESTIRE

  • CÂȘTIGĂTOR: “Where Oaken Hearts Do Gather” de Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, Mar/Apr 2021)
  • “Mr. Death” de Alix E. Harrow (Apex Magazine, Feb 2021)
  • “Proof by Induction” de José Pablo Iriarte (Uncanny Magazine, May/Jun 2021)
  • “The Sin of America” de Catherynne M. Valente (Uncanny Magazine, Mar/Apr 2021)
  • “Tangles” de Seanan McGuire (Magicthegathering.com: Magic Story, Sep 2021)
  • “Unknown Number” de Blue Neustifter (Twitter, Jul 2021)

SERIE

  • CÂȘTIGĂTOR: Wayward Children de Seanan McGuire (Tordotcom Publishing)
  • The Green Bone Saga de Fonda Lee (Orbit)
  • The Kingston Cycle de C. L. Polk (Tordotcom Publishing)
  • Merchant Princes de Charles Stross (Tor Books/Tor UK)
  • Terra Ignota de Ada Palmer (Tor Books)
  • The World of the White Rat de T. Kingfisher (Ursula Vernon) (Argyll Productions)

BD

  • CÂȘTIGĂTORFar Sector, scenariu N.K. Jemisin, artist Jamal Campbell (DC Comics)
  • DIE, vol. 4: Bleed, scenariu Kieron Gillen, artist Stephanie Hans (Image Comics)
  • Lore Olympus, vol. 1 de Rachel Smythe (Del Rey Books)
  • Monstress, vol. 6: The Vow, scenariu Marjorie Liu, artist Sana Takeda (Image Comics)
  • Once & Future, vol. 3: The Parliament of Magpies, scenariu Kieron Gillen, ilustrații Dan Mora, colorist Tamra Bonvillain (BOOM! Studios)
  • Strange Adventures,scenariu Tom King, artist Mitch Gerads & Evan “Doc” Shaner (DC Comics)

EDITOR DE PROZĂ SCURTĂ

  • CÂȘTIGĂTOR: Neil Clarke
  • Oghenechovwe Donald Ekpeki
  • Mur Lafferty & S.B. Divya
  • Jonathan Strahan
  • Sheree Renée Thomas
  • Sheila Williams

EDITOR DE CARTE

  • CÂȘTIGĂTOR: Ruoxi Chen
  • Nivia Evans
  • Sarah T. Guan
  • Brit Hvide
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Navah Wolfe

ARTIST

  • CÂȘTIGĂTOR: Rovina Cai
  • Tommy Arnold
  • Ashley Mackenzie
  • Maurizio Manzieri
  • Will Staehle
  • Alyssa Winans
artă de Rovina Cai

SEMIPROZIN

  • CÂȘTIGĂTORUncanny Magazine
  • Beneath Ceaseless Skies
  • Escape Pod
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction
  • PodCastle
  • Strange Horizons

FANZIN

  • CÂȘTIGĂTORSmall Gods
  • Galactic Journey
  • Journey Planet
  • Quick Sip Reviews
  • Unofficial Hugo Book Club Blog

Premiul Lodestar pentru YA (nu e considerat Hugo)

  • CÂȘTIGĂTORThe Last Graduate de Naomi Novik (Del Rey Books)
  • Chaos on CatNet by Naomi Kritzer (Tor Teen)
  • Iron Widow by Xiran Jay Zhao (Penguin Teen / Rock the Boat)
  • Redemptor by Jordan Ifueko (Amulet Books / Hot Key Books)
  • A Snake Falls to Earth by Darcie Little Badger (Levine Querido)
  • Victories Greater Than Death by Charlie Jane Anders (Tor Teen / Titan)

Premiul Astounding pentru debut (nu e considerat Hugo)

  • CÂȘTIGĂTOR: Shelley Parker-Chan 
  • Tracy Deonn
  • Micaiah Johnson
  • A.K. Larkwood
  • Everina Maxwell
  • Xiran Jay Zhao

LUNG-METRAJ

  • CÂȘTIGĂTORDune, ecranizare după Dune de Frank Herbert (Warner Bros / Legendary Entertainment)
  • Encanto (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • The Green Knight (BRON Studios/A24)
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Space Sweepers (Bidangil Pictures)
  • WandaVision (Disney+)

SCURT-METRAJ

  • CÂȘTIGĂTORThe Expanse: “Nemesis Games” scenariu de Daniel Abraham, Ty Franck, Naren Shankar (Amazon Studios)
  • The Wheel of Time: “The Flame of Tar Valon” (Amazon Studios)
  • For All Mankind: “The Grey” (Tall Ship Productions/Sony Pictures Television)
  • Arcane: “The Monster You Created” (Netflix)
  • Loki: “The Nexus Event” (Disney+)
  • Star Trek: Lower Decks: “wej Duj” (CBS Eye Animation Productions)

sursa: tor.com

%d blogeri au apreciat: